Knihy beletria Spoločenské a humanitné vedy Právo, politológia, sociológia Právo Pracovné právo

z vydavateľstva Poradca jún, 2024 SK jazyk

z vydavateľstva Poradca jún, 2024 SK jazyk

Vydavateľstvo: Poradca
Rok vydania: jún, 2024
Rozmery: 210,0x297,0x0,0 mm
Edícia: Práce a mzdy, bez chýb, pokút a penále
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v stredu 10.7.2024

Viac o produkte Práce a Mzdy, bez chýb, pokút a penále 9/2024

Po skončení pracovnoprávneho vzťahu trvá „ochranný“ časový úsek, v ktorom bývalému zamestnancovi, ak ochorie po skončení pracovného pomeru, môže vzniknúť nárok na nemocenskú dávku. Zákon o sociálnom poistení označuje tento časový úsek pojmom ochranná lehota. O tejto téme sa dozviete viac v rubrike Aktuálne. Výkon práce môže spôsobiť ohrozenie života alebo zdravia zamestnanca. Aké sú možné riešenia takejto situácie prostredníctvom skončenia pracovného pomeru zo stranyzamestnávateľa alebo zamestnanca pre zdravotné dôvody? Nebezpečenstvá číhajúce na zamestnancov na pracovisku sú škodlivé a nebezpečné faktory pracovného procesu, ktorých účinky ohrozujú život zamestnancov alebo ich zdravie.Zamestnávateľ je preto v záujme predchádzania vzniku takéhoto druhu chorôb povinný zabezpečovať rekondičný pobyt zamestnancovi, ktorý vykonáva vybrané povolanie. Na mladistvých zamestnancov sa v zmysle Zákonníka práce vzťahuje osobitná ochrana. Kedy môže zamestnávateľ uzatvoriť pracovnú zmluvu s fyzickou osobou? Dôvodov na zmenu pracovnej zmluvy môže byť viacero. Najčastejšími sú zmena dĺžky pracovného pomeru, zmena dĺžky pracovného času, zvýšenie vyplácanej mzdy. Je zamestnávateľ povinný pri zmene pracovnej zmluvy jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi? Prečítajte si v príspevku Zmena pracovnej zmluvy – dôvody. V daňovom procese má obec právne postavenie správcu dane s rozhodovacou právomocou. O povolení odkladu alebo splátok dane vydáva obec rozhodnutie. Čo musíuvedené rozhodnutie obsahovať? Viac v rubrike Verejná správa. Školné patrí medzi vlastné príjmy vysokej školy. Najmenej pätinu z tohto príjmu musia verejné a štátne vysoké školy použiť na financovanie štipendií. Čo je hlavným zdrojomfinancovania verejnej vysokej školy?

Spev siren