Knihy beletria Veda, technika a počítače Auto - moto Vlaky a železničná doprava

Nedopravné namáhanie konštrukcií železničného spodku

od Libor Ižvolt, Peter Dobeš, Michaela Holešová z vydavateľstva EDIS-vydavateľstvo 2023 SK jazyk

Nedopravné namáhanie konštrukcií železničného spodku

Autor: Libor Ižvolt, Peter Dobeš, Michaela Holešová
Vydavateľstvo: EDIS-vydavateľstvo
Rok vydania: 2023
EAN: 9788055420011
Typ tovaru: pevná
Jazyk: SK Slovenský jazyk
Rozmery: 175x250 mm
Žáner: Učebnice, monografie, slovníky
Tovar posielame do 7 dní
Objednajte dnes do 13:30 a tovar pravdepodobne odošleme v utorok 6.8.2024

Viac o knihe Nedopravné namáhanie konštrukcií železničného spodku (Libor Ižvolt, Peter Dobeš, Michaela Holešová)

Obsahová stránka vedeckej monografie je založená na mnohoročných vedeckých a odborných skúsenostiach autorov, ktorí pôsobia ako vysokoškolskí pedagógovia na Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity v ŽiIine a dlhodobo sa venujú vo vedeckovýskumnej práci problematike nedopravného (klimatického) zaťaženia železničného spodku a matematickému vyjadreniu jeho priebehu a vplyvu. Prvá kapitola tejto monografie sa zaoberá vysvetlením základných pojmov, ktoré sú nutné pre prácu s problematikou nedopravného zaťaženia železničného spodku. V kap. 2 sú uvedené vybrané geotechnické charakteristiky, nevyhnutné na posúdenie odolnosti materiálov konštrukcie železničného spodku na pôsobenie nedopravného zaťaženia. Z tohto aspektu sú v kap. 3 podrobne analyzované klimatické charakteristiky, tepelný a vodný režim podvalového podložia a vplyv pôsobenia mrazu na konštrukciu podvalového podložia. Kap. 4 sa zaoberá stanovením hĺbky premrznutia konštrukcie železničnej trate a to jednak matematicky, ale aj experimentálne či pomocou numerického modelovania. Kap. 5 sa venuje dimenzovaniu konštrukčných vrstiev telesa železničného spodku na nedopravné zaťaženie, pričom jej súčasťou je nielen návrh úpravy súčasnej metodiky dimenzovania používanej na ŽSR, ale sú uvedené aj metodiky dimenzovania vybraných európskych železničných správ, ktorých klimatické a prevádzkové podmienky sú porovnateľné s podmienkami na Slovensku. Kap. 6 sa venuje niektorým úspešným aplikáciám tepelnoizolačných materiálov do ochranných vrstiev namŕzavej zemnej pláne, vrátane podmienok ich použitia a uvedenia dimenzačných nomogramov pre návrh korektnej konštrukcie (konštrukčných vrstiev) telesa železničného spodku z aspektu nedopravného zaťaženia. V kap. 7 sú navrhnuté spojité matematické modely a uvedené postupy na výpočet hĺbky premrznutia konštrukcie železničnej trate pre vybrané aplikácie tepelnoizolačných materiálov.

Vila v Taliansku
Kruhy na vode