Knihy beletria Dejiny a fakty Reportáže

Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v stredu 3.7.2024
20,- €*
Naša cena 18,- €

Viac o knihe Che (Ľuboš Blaha)

Kniha Che je v slovenskom prostredí doposiaľ najkomplexnejším dielom o slávnom latinskoamerickom revolucionárovi Ernestovi Che Guevarovi, z ktorého sa stal symbol revolćie a odporu proti americkému imperializmu. Spolu s Fidelom Castrom vybojoval kubánsku revolúciu (1956 – 1959), neskôr viedol partizánske oddiely aj v Afrike (1965) a Bolívii (1966 – 1967(, kde ho za asistencie americkej CIA zavraždili, čím však z neho urobili mučeníka pre ľavičiarov a národno-oslobodzovacie hnutia po celom svete. Stal sa inšpiráciou pre milióny mladých ľudí, pretože obetoval život za svoje ideály. Ľuboš Blaha v knihe opisuje búrlivý priebeh Guevarovho života s dôrazom na jeho politické myslenie. Analyzuje aj jeho dielo, osobitne teóriu foco a víziu nového človeka. Autor interpretuje Che Guevaru ako typického predstaviteľa tzv. romantickej ľavice, ktorú kladie do protikladu k tzv. technokratickej ľavici. Zároveň spochybňuje tézu, že Che Guevara bol predstaviteľom libertariánskej Novej ľavice, naopak, v knihe dokladá, že jeho politické názory patria do klasického marxisticko-leninského prúdu a jeho myšlienky možno impretovať aj ako súčasť širšieho ideového prúdu národnej ľavice. Všetky knihy Ľuboša Blahu sú nanajvýš príťažlivé... Svojej úlohy predstaviť Che Guevaru sa zhostil nielen faktograficky, nielen filozoficky, ale aj pokusom o prekonanie dichotómie medzi romantickými a technokratickými silami politiky...Knihu odporúčam všetkým, ktorým je ľavicové myslenie blízke bez ohľadu na vek, ale najmä mládeži...Blahov text prečítate na jeden dúšok. Prof.PhDr. Jozef Lysý, CSc.Za obohajúce považujem, že Ľuboš Blaha neuvažuje o Guevarovi izolovane ako o osobnosti Latinskej Ameriky, ale hľadá prepojenia a inšpirácie platné pre Ďalšie geografické okruhy, v našom prípade najmä Slovenska...Autor využíva značné množstvo literatúry, o ktoré opiera svoju analýzu a rozprávačsky pútavým štýlom Che Guevaru približuje širšiemu okruhu čitateľov.Doc.Mgr.Dominika Dinušová,PhD.

3,0 z 5 (2x)

Monika T. overený používateľ 08. marec 2024
Autor nesklamal, môžem odporučiť.
Rastislav Kubáň neoverený používateľ 16. február 2024
Gauvikovy revolucionar Blaha pise o masovom vrahovi...teda vlastne by sa rad inspiroval a vsetkych oponentov pozabijal na Slovensku.Hanba jedneho poslanca NRSR..vraj vedec.Odpad je to!
O malom sedmospacovi, ktory sa nebal tmy

Che (Ľuboš Blaha)