Knihy beletria Beletria Romantika Evitovky

Vydavateľstvo: EVITAPRESS, s.r.o.
Rok vydania: 2011
ISBN: 978-80-89452-27-9
Typ tovaru: Brožovaná bez prebalu, matná
Rozmery: 105x170x22 mm
Edícia: Evitovky
Podtitul: Turbulentný príbeh o tom, že nie každú búrku možno predvídať
Žáner: Romány a poviedky
Formát: A5

Viac o knihe Vzťahová níž (Eva Urbaníková)

Kniha autorky Eva Urbaníková Vzťahová níž je v poradí šiestym jej bestsellerom.

Kto má už dnes pokojný život. Väčšina ľudí nemá na nič čas, stále niečo rieši a pokoj je mu na míle vzdialený. Ak máte okolo tridsiatky, všetky vzťahy máte vyriešené a Váš život už  nenaberá iné smery, ako ste zvyknutá, všetko sa zdá byť v poriadku a máte pocit, že už budete mať kľud, príde nečakaná facka od rodičov. Aj rodičia majú svoje problémy, a keď ich navyše postretne kríza stredného veku, sme to práve my čo musíme pomáhať a oživovať niečo o čo sme sa celý život mohli oprieť.
Keď sa táto situácia po niekoľkých mesiacov dá znova do poriadku, príde ďalší šok. Uvedomíme si, že aj detskej izbe v našom byte víria hormóny.
Hlavnou hrdinkou tejto knihy je Martina, ktorá má tridsať jeden rokov a aj v tomto veku ešte nemá celkom poriadok vo svojich vzťahoch. Niekedy to tak býva, že to čo chceme my, nechce niekto iný a naopak. No keď máte navyše plné ruky práce s inými vzťahmi, veľa krát problémy v tých vlastných nevidíte.
Turbulentný román o tom, že sa nedá očakávať žiaden problém a všetko sa môže zrazu pokaziť.

Autorka knihy Evita Urbaníková vydala svoju prvú knihu v roku 2007. Jej prvá kniha s názvom Všetko alebo nič chcela vydať v niektorom zo slovenských vydavateľstiev, no žiadnemu sa tento príbeh nezdal dostatočne dobrý na to, aby ho vydal. No Evita tejto knižke verila natoľko, že sa rozhodla otvoriť si svoje vlastné vydavateľstvo. Kniha Všetko alebo nič bola tak prvou knihou, ktorá vyšla v tomto vydavateľstve.
Kniha Všetko alebo nič mala nakoniec veľmi veľký úspech a predalo sa z nej viac ako 80 tisíc výtlačkov. Evita tak mohla ďalej písať svoje knihy, ktoré sa postupne jedna za druhou stali bestsellermi. V marci roku 2011 bola Evita ocenená titulom Panta Rhei ako najpredávanejšia slovenská autorka.

Ako vznikol názov Vzťahová níž? Jednou z hlavných postáv je meteorológ, ktorý ma po päťdesiatke a začne pracovať v televízii ako rosnička a svoju popularitu si patrične užíva. Vzťahová níž teda predstavuje kombináciu jeho zamestnania a situácii, ktoré sa dejú v jeho živote.
Hlavnou hrdinkou je tridsaťročná Martina, ktorá je z ničoho nič prekvapená z rozvodu svojich rodičov. Typické je, že keď máme rodičov po päťdesiatke, považujeme ich vzťah za stály a nemáme obavy o ich rozpad, no aj oni rozmýšľajú rovnako ako my, majú svoje problémy a musia ich riešiť.

Vzťahová níž je v poradí 35tym titulom vydavateľstva Evitapress.

Úryvok z knihy:
Mama sa znovu oprela hlavou o bielu stenu a zahľadela sa na to isté miesto ako predtým. Urobila som krok k nej. Potom druhý. Ani sa nepohla.
Mami? Pozrela na mňa chladnými očami. Takto som dopadla vidíš to? Nesústredila som sa na odpoveď, chcela som jej z ruky vybrať zbraň, ktorú tuho stískala, nevedela som odhadnúť, čo s ňou robila, čo s ňou chcela urobiť a čo s ňou urobí.
Prečo máš tu pištoľ, mami? Spýtala som sa potichu. Daj mi ju dobre?
Do  očí sa jej nahrnuli slzy a zbraň mi bez slova podala. Chytila som ju len veľmi opatrne, vždy som sa takýchto vecí bála. Položila som ju na zem a odkopla som ju čo najďalej od nás.
Ja by som  to aj tak nedokázala, povedala zrazu. Čo mami? Zabiť sa.
Prehltla som naprázdno. Čo to hovoríš mami? Pozrela na mňa a vzlykla. Veď ja mám len jeho. Len jeho, chápeš? Prikývla som. Myslíš, že sa vráti domov? Pokrčila som plecami. Čo mám teraz robiť? Mám sa tváriť, že mi je to jedno? Alebo si mám hľadať nového muža? Tvár si schovala do ľadových rúk. Ja predsa nechcem nikoho iného. Nech sa vráti domov.

Martina je ale napriek tomuto klasickému scenáru tak trochu odlišná. Má to o to ťažšie, že sa nedostala ešte ani do prvej etapy pokoja a už ju valcujú tie ďalšie krízy. Sama nemá vo svojich vzťahoch poriadok, no záchrana iných vzťahov jej bráni v tom, aby neporiadok pod vlastnou strechou vôbec videla.

Vila v Taliansku
VIna, ktoru nesies

Vzťahová níž (Eva Urbaníková)