Požičaná planéta I. Odcudzenie - Karta USB so 4 dokumentárnymi filmami
z vydavateľstva dive 2000 production, s. r. o. - p. Blaško Jaroslav 2021
Požičaná planéta I. Odcudzenie - Karta USB so 4 dokumentárnymi filmami
z vydavateľstva dive 2000 production, s. r. o. - p. Blaško Jaroslav 2021
Vydavateľstvo: | dive 2000 production, s. r. o. - p. Blaško Jaroslav |
Rok vydania: | 2021 |
EAN: | 8588004889064 |
Jazyk: | slovenský |
Škola: | Základné školy |
Viac o produkte Požičaná planéta I. Odcudzenie - Karta USB so 4 dokumentárnymi filmami
Filmy z tematického okruhu Odcudzenie získali množtvo ocenení na medzinárodných filmových festivaloch, vrátane ceny Grand Prix. Dĺžka jednotlivých filmov: 26 minút.
Dokumentárne filmy na USB karte:
1. Kráľovná Karpát, Slovensko
Hlavná téma: Ochrana životného prostredia.
V slovenských horských riekach žije unikátna ryba - Hlavátka podunajská. Na brehoch slovenských horských riek sa objavuje nový predátor – Kormorán veľký. Pôvodne bola populácia kormoránov v Európe ohrozená. Ich ochrana však bola natoľko účinná, že kormorány sa premnožili a potrebujú nové zimoviská, Tie nachádzajú na slovenských horských riekach, čoho dôsledkom je devastovanie ich vodných biotopov.
2. Ostrov zlých duchov, Indonézia
Hlavná téma: Zachovanie kultúrneho dedičstva.
Kultúrne dedičstvo je koncentrovaná historická skúsenosť ľudskej civilizácie, národa, alebo komunity, ktorej základom je dosiahnutá úroveň poznania a od nej sa odvíjajúci spôsob života. Pre súčasnú civilizáciu je nesmierne dôležité, aby rôzne kultúry dokázali žiť v mieri a vzájomne sa poznávať, chápať a obohacovať.
Na indonézskom ostrove Bali sa vďaka historickým okolnostiam vytvorila mystická kultúra s uctievaním množstva dobrých i zlých bohov a duchov, ktorej súčasťou je viera, že duchovia sú prítomní vo všetkých živých i neživých prírodných reáliách. Bali je unikátnym príkladom toho, ako sa formuje kultúrne dedičstvo a ako nás ovplyvňuje. Pri tvorbe dokumentu o Mesačníkovi svietivom bolo dôležité pochopiť prapodivný svet mystiky a harmónie, aby sme dokázali vnímať prírodu a život očami Balijčanov. Film získal ocenenie: 2. miesto na MFPF vo Vysokých Tatrách.
3. Inštinkt, Mexiko, Slovensko
Hlavná téma: Odcudzenie sa ľudí prírode.
Ľudia sa arogantne vyčlenili z prírody a veľmi intenzívne zaberajú a industrializujú celú planétu. Príroda sa pre väčšinu z nás stáva iba zdrojom surovín pre závratný rast našej spotreby. Bezohľadne pri tom ničíme životné podmienky pre divoko žijúce zvieratá. WWF (Svetový fond na ochranu prírody) koncom roka 2020 uverejnil správu, že od roku 1970 vyhynuli dve tretiny voľne žijúcich živočíchov.
Je zvláštne, že zvieratá, ktorých populácie ľudia zdecimovali, sú schopné vyslyšať ľudskú túžbu po stretnutí. Prečo tulenia aj veľrybia matka dovolia svojim mláďatám priamy kontakt s ľuďmi? Čo im našepkáva ich materinský inštinkt? Cítia že prežitie ich mláďat je závislé od ich vzťahu s nami? Čo musíme urobiť pre spoločné súžitie ľudí a voľne žijúcich živočíchov? Film získal ocenenie: 1. miesto MFPF Vysoké Tatry.
4. Bohatí či chudobní?, Filipíny
Hlavná téma: Kvalita života.
Hromadenie hmotných statkov sa stalo rozhodujúcim kritériom pre hodnotenie kvality života a ľudia sú kvôli nim ochotní ničiť aj svoje životné prostredie.
Státisíce Filipíncov si spája predstavu o kvalitnom živote s Manilou, alebo inými veľkými mestami. Aby získali prostriedky na presídlenie, sú ochotní zničiť biotopy malebných ostrovov, na ktorých žijú. Lovia ryby na koralových útesoch pomocou dynamitu, alebo zabíjajú chránených živočíchov, napríklad Žralokov veľrybích, kvôli plutvám, ktoré sa na čínskom trhu predávajú po osemsto dolárov za kilogram.
Kvôli okamžitému materiálnemu prospechu sú schopní devastovať svoje životné prostredie. Keď sa im podarí nazhromaždiť dosť prostriedkov a presťahujú sa do veľkých miest, čaká ich beznádej a život v slume.
Uveria ešte ľudia niekedy, že bohatstvo sa nemeria hmotnými statkami? Že skutočným bohatstvom ich života je bohatstvo prírody, ktorá ich obklopuje?
Film získal ocenenie: Cena starostu obce Pribylina MFPF Vysoké Tatry.
Klimatická zmena, straty biodiverzity, devastovanie prírodných biotopov, znečisťovanie, závratný ekologický dlh, sú realitou súčasného diania na našej planéte. Negatívny vplyv našej civilizácie na prírodné ekosystémy sa aj napriek množstvu prijatých opatrení rýchlo prehlbuje a naša Zem sa za štvrťstoročie, ktoré uplynulo od prvej konferencie OSN v Rio de Janeiro, ktorá bola venovaná udržateľnému rozvoju, zásadne zmenila. Zaniklo obrovské množstvo prírodných ekosystémov, vyhynuli ďalšie živočíšne druhy a veľa ďalších je ohrozených. WWF (Svetový fond na ochranu prírody) koncom roka 2020 uverejnil správu, že od roku 1970 vyhynuli dve tretiny voľne žijúcich živočíchov.
Prudko narastá znečistenie ovzdušia a vôd a okrem iného končí každý rok vo svetových oceánoch 12 miliónov ton plastov. Morské prúdy vytvárajú z ľudského odpadu nové plávajúce kontinenty, ktoré sú už veľké ako Nemecko, Francúzsko a Španielsko spolu. Naďalej príliš plytváme surovinovými zdrojmi a potravinami, keď len na Slovensku končí v odpade ročne 178 kilogramov potravín na jedného obyvateľa. Bezohľadne devastujeme prírodné biotopy a tvoríme obrovský ekologický dlh, ktorého rast už súčasná generácia nedokáže zastaviť.
Táto úloha zostane na pleciach našich detí. My im môžeme pomôcť iba tak, že ich na riešenie tejto úlohy pripravíme.
Hlavné ciele programu Požičaná planéta:
- výchova a vzdelávanie k udržateľnému rozvoju a ochrane životného prostredia v školách a v rodinách
- osveta, zvyšovanie informovanosti a získavanie všeobecnej podpory obyvateľov pre dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja v SR
- prispieť k rastu vzdelanosti, zmene postojov, občianskej angažovanosti a zodpovednému životnému štýlu širokých vrstiev obyvateľstva