Knihy beletria Dejiny a fakty Životopisy, autobiografie

Rozmery: 134x207 mm
Žáner: Reportáže, životopisy
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v utorok 2.7.2024

Viac o knihe Viem, prečo vtáčik v klietke spieva (Maya Angelou)

Kniha radostná i bolestná, tajomná a nezabudnuteľná ako samotné detstvo. Kniha Viem, prečo vtáčik v klietke spieva zachytáva túžby osamelých detí, brutálnosť bigotnosti a zázrak slov, ktoré môžu napraviť svet.

„Nikto ťa nebude nútiť rozprávať – asi by to ani nikto nedokázal. No daj na moje slová: jazyk je spôsob, ktorým ľudia komunikujú so svojimi blížnymi, a jedine jazyk nás odlišuje od nižších živočíchov.“ Bola to pre mňa úplne nová myšlienka a potrebovala som čas, aby som si ju poobracala v hlave.

„Tvoja stará mama hovorí, že veľa čítaš. Pri každej príležitosti. To je dobre, ale nestačí to. Slová znamenajú viac ako to, čo sa z nich dostáva na papier. Len ľudský hlas im vie vštepiť odtienky hlbšieho významu.“

4,0 z 5 (1x)

Martina B. overený používateľ 04. november 2022
Po memoároch či biografických knihách siaham zriedka, no keď sa do nejakých predsa len pustím, väčšinou to stojí za to. Či už vďaka jedinečnej osobe, ktorej život svojským spôsobom približujú, alebo vďaka nie vždy lichotivým spoločenským pomerom, respektíve dobe, ktoré sa zrkadlia na pozadí životného príbehu..., nuž, takmer vždy majú čo ponúknúť a prvý z memoárových príbehov americkej spisovateľky a bojovníčky za občianske práva Maye Angelou nie je výnimkou. Viem, prečo vtáčik v klietke spieva, príbeh, ktorý sa na prvý pohľad môže javiť ako čosi jemné, dokonca nežné, v sebe kĺbi jedno i druhé. Silnú, nepoddajnú osobnosť i neľahké časy, s ktorými sa chcene-nechcene musela vyrovnať. Detstvo poznačené smútkom z opustenia i zvykaním si na nové, neznáme prostredie, roky formované predsudkami i nemiestnym ponižovaním zo strany bielych, "nadradených" príznačným pre danú dobu či traumatický zážitok, ktorý uchmatol nevinnosť osemročného dievčatka. Na jednej strane nemalé množstvo ťaživých momentov či bolestivých okamihov, na druhej zase radosť, pocit voľnosti i odhodlanie dosiahnuť čosi veľké, nemysliteľné. Ranné roky svojho života, detstvo na juhu v područí doznievajúceho otrokárstva a Crowových segregačných zákonov, i dospievanie v Kalifornii ovplyvnené túžbou po vzdelaní, Angelou opisuje prekvapivo poeticky, z jej slov necítiť výčitku ani bolesť, skôr hravú neposednosť a nádej. Autorka sa vo svojich memoároch dotýka množstva ťaživých tém, od pretrvávajúceho rasizmu cez obťažovanie maloletých a sexuálne násilie, až po neistú budúcnosť, no hoci sú v jej príbehu neustále prítomné, "zažiariť" im dovoľuje len v rámci určitých hraníc. Veď koniec koncov, Angelou nebola len tým zlým, čo ju postretlo, ale čímsi, respektíve kýmsi oveľa viac. Viem, prečo vtáčik v klietke spieva je príbeh živelný, priamy, plný strastí i vtipných či úsmevných momentov, no čo viac, je to príbeh nesmierne autentický. Výborné čítanie - rozhodne je to kniha, po ktorej sa oplatí siahnuť.

Viem, prečo vtáčik v klietke spieva (Maya Angelou)