Knihy beletria Kariéra a motivačná literatúra Psychológia, komunikácia

Ako klameme

od Dan Ariely z vydavateľstva Premedia 2021 SK jazyk

• Ako klameme (Dan Ariely)

Ako klameme

od Dan Ariely z vydavateľstva Premedia 2021 SK jazyk

Autor: Dan Ariely
Vydavateľstvo: Premedia
Rok vydania: 2021
Typ tovaru: brožovaná
Jazyk: SK Slovenský jazyk
Rozmery: 150x230 mm
Žáner: Psychológia
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v utorok 9.7.2024

Viac o knihe Ako klameme (Dan Ariely)

Hoci sa radi považujeme za vzor ľudskej poctivosti, nie je to pravda. Podvádza sa na najvyšších miestach aj na Wall Street, v škole aj v práci. Odborník na ľudskú iracionalitu sa vo svojej knihe zameral na to, ako a prečo klameme nielen ostatných, ale aj sami seba.

Odpovedá na mnohé otázky

• Nakoľko naše podvody ovplyvňuje šanca, že nás pri tom chytia?
  • Čo oslabuje našu vôľu, keď sa pokúšame schudnúť?
  • Ako firmy podporujú nečestnosť?
  • Robí nás spolupráca s inými ľuďmi poctivejšími alebo naopak?
  • Dokáže náboženstvo urobiť ľudí lepšími?

Autor opisuje, ako sa neetické správanie prejavuje v osobnom aj pracovnom živote a politike, a ako nás všetkých ovplyvňuje, hoci sa sami neraz považujeme za mimoriadne morálnych. V neposlednom rade však Ariely rozpoznáva aj to, vďaka čomu sa správame poctivo a ako by sme tento prístup mohli rozšíriť v každodennom živote. Pádne zistenia z jeho osobného života aj z laboratórnych experimentov zmenia to, ako sa pozeráte na seba, svoje činy aj na ostatných ľudí.

Ukážka z knihy:

Drahí slovenskí čitatelia,

táto kniha je o nečestnosti, ale môžete mať pokušenie myslieť si, že je o nečestnosti Američanov, keďže väčšina účastníkov našich experimentov je zo Spojených štátov. Môže to lákať k špekuláciám, že čestnosť vás aj vašich krajanov je výrazne odlišná od Američanov, a to oboma smermi. Čo si myslíte? Sú ľudia vo vašej krajine čestnejší, alebo menej čestní ako Američania?

Môžete byť prekvapení (v závislosti od odpovede na predchádzajúcu otázku), že pri pokusoch, ktoré sme s kolegami urobili v rôznych kultúrach, sme našli len malé rozdiely v nečestnosti. Podrobnejšie sa tomu venujem v závere tejto knihy, ale nateraz je dôležité spomenúť, že testy, ktoré používame, nemajú kultúrny význam, nie sú vlastné žiadnej konkrétnej oblasti života v žiadnej konkrétnej kultúre. To znamená, že naše testy nám umožňujú skúmať základný sklon ľudí k nečestnosti - ako a do akej miery sú schopní obchádzať pravidlá a pretvoriť situácie spôsobmi, ktoré im dovolia správať sa nečestne bez toho, aby mali o sebe zlú mienku.

Samozrejme, v ostatných oblastiach správania nachádzame kultúrne rozdiely. Napríklad, s kolegom som raz uskutočnil pokus porovnávajúci konanie ľudí pri objednávaní piva pri bare. Niekoľko dní sme v miestnom bare v Chapel Hille v Severnej Karolíne ponúkali návštevníkom vzorku jedného zo štyroch pív a prijímali sme ich objednávky. Od niektorých sme prijímali objednávky nahlas, aby každý pri stole vedel o predchádzajúcej objednávke. Iných návštevníkov sme požiadali, aby napísali názov želaného piva na kúsok papiera, aby nikto iný nevedel, čo si objednali.

Výhody dyslexie
O malom sedmospacovi, ktory sa nebal tmy

Ako klameme (Dan Ariely)Mončiči dievča so svetrom s jednorožcom 20cm (Dan Ariely)