Knihy beletria Veľké upratovanie skladov Voľný čas a šport Záhrada, dom

Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku (1. akosť)

od Jaroslav Svoboda z vydavateľstva Smart Press, s.r.o. 2009 CS jazyk

Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku (1. akosť)

od Jaroslav Svoboda z vydavateľstva Smart Press, s.r.o. 2009 CS jazyk

Autor: Jaroslav Svoboda
Vydavateľstvo: Smart Press, s.r.o.
Rok vydania: 2009
Rok poslednej dotlače: február, 2011
ISBN: 978-80-87049-28-0
Typ tovaru: Pevná väzba bez prebalu, lesklá
Rozmery: 172x240x35 mm
Žáner: Záhrada a jej časti
Poškodenie: narazený roh

Dôvod zľavy: narazený roh.

(šípka môže zobrazovať poškodenie)

Produkt bol vystavený na našej predajni a má drobné poškodenie (prípadne výrobnú chybu), ktoré môžete vidieť na obrázku. Produkt je nový, nepoužívaný.

Dôvod cenového zvýhodnenia: narazený roh.

Poškodenie sa môže líšiť od ukážky (v prípade, ak máme viac kusov skladom).

Knihu si môžete zakúpiť aj bez poškodenia kliknutím na tento odkaz.

Viac o knihe Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku (1. akosť) (Jaroslav Svoboda)

Kniha Kompletný návod na vytvorenie ekozáhrada a rodového statku čitateľnú a zábavnou formou vysvetlia základné pravidlá fungovania prírody, pri ktorých dodržanie je veľmi jednoduché vytvárať krásne jedlé a prírodné záhrady, ktoré vyžadujú minimálnu údržbu a majiteľovi prinesú maximálny úžitok. Metódy tu popísané sú aplikovateľné na ľubovoľne malý či veľký priestor.

Zámerom knihy je predstaviť hlavné myšlienky novo sa rodiaceho prístupu k zahradničení, prírode a planéte Zem celkovo. Naozaj nový je samozrejme len ľudský prístup, pretože princípy v nej opísané sú len stručným zhrnutím toho, ako príroda záhradníci od počiatku sveta.

Kniha ekozáhrada je vytváraná tak, aby aj po prvom prečítaní bola pre čitateľa lákavá a stala sa pre mnoho ďalších rokov základným študijným materiálom pri vytváraní vlastného osobného raja. Je dostatočne pútavá pre úplné laikov, ale zároveň inšpiratívne a poučná pre odborníkov a profesionálov.

Autor Jaroslav Svoboda získaval svoje znalosti z oblasti permakultúry a prírodných záhrad počas zahraničných ciest. Po návrate do Čiech sa začal venovať dizajnu ekozáhrada.

Ukážka z knihy: Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku

PERMAKULTURA PRO KAĎÉHO

aneb srdce i mozek ve vzájemné symbióze

Múže se vám dost často stát, že v téhle knize narazíte na slovo permakultura. Asi se budete cítit mnohem bezpečněji, když budete vědět, co to znamená. Anglické slovo "permaculture" se skládá ze dvou slov - permanent a agriculture, čímž je ve volném překladu myšleno trvale udržitelné zemědělství. V počátku šlo hlavně o hospodaření s púdou, nyní se už permakultura překládá jako "trvalá kultura", protože se dá aplikovat do všech oblastí lidského života. Hlavní myšlenka je, že žádná společnost nemúže přežít bez trvale udržitelného a etického využívaní krajiny a zdrojú při činnostech, které provádí.

Základní principy permakultury

- Respektování přírodních zákonú

- Etické zacházení s přírodními zdroji

- Využití místně dostupných zdrojú

- Péče o planetu

- Péče o lidi

- Spojování více prvkú ve fungujíci celek

- Maximální efektivita při minimální vložené energii

- Rozmanitost a originalita

- Kladný a tvořivý přístup k řešení problémú

- Dělení se o nadbytečné zdroje

- Produkování jen recyklovatelného odpadu

- Snaha učiniť život radostnějším a jednodušším

V této knize nám bude permakulturní filozofie dobrá hlavně při vytváření malých i velkých zahrad, rodových statkú a malých farem, ale stejně tak by se mohla uplatnit v krize o stevění, finančnictví, školství, nebo rúznych vědních odborech. Ve své podstatě se dá celá permakultura shrnout jako logický a zodpovědný přístup k životu zohledˇujíci nejen nás, ale i ty, co přijdou po nás. Je to tvořivý a inteligentní zpúsob myšlení, založený na pozorování. Uvědomělý design, měřící současné neefektivní a destruktivní formy, jimiž si lidstvo zajištuje své životní potřeby a využívá planetu zemi, za zpúsoby, které naopak planetě i lidem ve všech aspektech prospívají. Hlavním cílem je zajistit blahobyt člověka tak, aby se nemusel nutit do falešné skromnosti, popírat své potřeby, nebo se obohacovat na úkor ostatních lidí, rostlín, zvířat či životního prostředí.

Permakultura nic nenařizje ani nazakazuje, pouze vytváří příklady a doporučení.  Nikdo ji neřídí ani neovládá, není centralizovaná, je určena k využití každým člověkem a neustále se medzi lidmi rozvíjí a transformuje. Každý, kdo něco nového a přínosného vymyslí, to nějakou formou předá dál. Etické principy a prazákladní logika permakultury zústavají stejné po celém světě, ale mění se použité techniky například podle klimatu, mísntí flóry a fauny, složení púdy, dostupných zdrojú, tradiční kultury a v neposlední řadě podle potřeb lidí, kterým má desing a vytvářené postupy sloužit.

KOŘENY PERMAKULTURY

Tento koncept vznikal v sedmdesátých letech dvacáteho století v Tasmánii a Austrálii jako designérský systém po navrhování trvale udržitelných produkčních systémú a lidských sídel. Zakladateli jsou Bill Mollison a David Holmgren. Výcházeli z pozorování přírodních systémú a z moudrosti tradičního zemědělství, staví ale také na moderním vědeckém a technickém poznání. Od obou autorú jsou již k dispozici do češtiny přeložené knihy do hloubky rozebírajíci jednotlivé metody a aspekty aplikace permakultury do běžného života. Objemná kniha D. Holmgrena s názvem Permakultura: Principy a cesty nad rámec trvalé udržitelnosti múže být plnohodnotnou učebnicí pro vysoké školy. Rozsah témat, která v ní autor řeší, je opravdu velmi široký a vysvětlení pro každý z dvanácti permakulturních principú je dostatečně detailní.

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum
Ukážka z knihy 51,8 kB pdf 27.08.2013

Oflajner