Knihy beletria Beletria Klasická literatúra

Kto chytá v žite

od Salinger Jerome David z vydavateľstva Slovenský spisovateľ a.s. apríl, 2019 SK jazyk

Kto chytá v žite

Autor: Salinger Jerome David
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ a.s.
Rok vydania: apríl, 2019
EAN: 9788022020756
ISBN: 978-80-220-2075-6
Typ tovaru: Viazané knihy
Rozmery: 138x206x23 mm
Žáner: Svetová klasika
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v utorok 2.7.2024

Viac o knihe Kto chytá v žite (Salinger Jerome David)

Román Kto chytá v žite je celosvetový fenomén: od čias svojho vzniku bol preložený do takmer všetkých svetových jazykov. Každý rok sa z neho predá okolo 250 000 výtlačkov a doteraz sa predalo 65 miliónov kníh. V ankete vydavateľstva Modern Library čitatelia zaradili Kto chytá v žite medzi sto najlepších po anglicky písaných románov 20. storočia.
Jedno z najvýznamnejších diel americkej literatúry minulého storočia bezpochyby poznačila doba jeho vzniku – J. D. Salinger ho publikoval v r. 1951 -, no napriek tomu je stále aktuálne. Autor ho pôvodne napísal ako román pre dospelých, ale vďaka téme tínedžerskej vzbury proti svetu dospelých a živému, slangovému jazyku si ho veľmi rýchlo obľúbila dospievajúca mládež a hlavný protagonista románu a antihrdina Holden Caulfield sa stal ikonou vtedajšej generácie násťročných.
Príbeh rozprávaný sedemnásťročným Holdenom zachytáva necelé tri dni jeho cesty domov po nedobrovoľnom odchode z prípravky v Pencey, jeho blúdenie predvianočným New Yorkom, kde sa konfrontuje s množstvom ľudí, medzi ktorými sú spolužiaci, bývalý učiteľ, vidiečanky zo Seattlu či prostitútka a jej pasák. Holdenovo putovanie v priestore je však predovšetkým putovaním v duchovnom zmysle: putovaním za sebauvedomením a sebapoznaním, putovaním z izolácie k pocitu spolupatričnosti s okolitým svetom.
Postoje mravne čistého tínedžera búriaceho sa proti pretvárke, malomeštiactvu a skostnateným názorom môžu byť aj dnes príkladom a inšpiráciou pre každého z nás, či už máme sedemnásť, alebo sedemdesiat rokov.

O malom sedmospacovi, ktory sa nebal tmy

Kto chytá v žite (Salinger Jerome David)Matematika k přijímacím zkouškám na bakalářské studium VŠE (Salinger Jerome David)SUROVINY pre 1. ročník UO pekár, 1. časť (Salinger Jerome David)Biblia - Starý a nový zákon (Salinger Jerome David)Biblia – Majster Pavol z Levoče (zmenšená verzia) (Salinger Jerome David)Here's Patch The Puppy 1 Posters (Salinger Jerome David)Základy práva pro posluchače neprávnických fakult. 5. vydání (Salinger Jerome David)Lukostřelec (Audiokniha) (Salinger Jerome David)Rozvoj zrakového vnímání (Salinger Jerome David)