Knihy beletria Spoločenské a humanitné vedy Právo, politológia, sociológia Právo Pracovné právo

Osobitné kategórie zamestnancov

od Vladimíra Žofčinová z vydavateľstva Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach 2018 SK jazyk

Osobitné kategórie zamestnancov

Autor: Vladimíra Žofčinová
Vydavateľstvo: Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Rok vydania: 2018
Typ tovaru: brožovaná
Rozmery: 148x210 mm
Žáner: Pracovné právo

Viac o knihe Osobitné kategórie zamestnancov (Vladimíra Žofčinová)

Meniace sa podmienky na trhu práce prinášajú aj nové výzvy pre pracovné právo. Pôvodne relatívne homogénny charakter pracovných síl je minulosťou a dochádza ku stále väčšej fragmentácii. Štandardná práca v pracovnom pomere na neurčitý čas a na plný úväzok je na ústupe, rozširujú sa najrôznejšie formy atypických zamestnaní. Osobitná regulácia právneho postavenia zamestnaných osôb môže byť determinantom ovplyvňujúcim zachovávanie dôstojnosti a ich ochrany v pracovnom procese. Osobitné kategórie zamestnancov, ktorým v tejto monografii venujeme pozornosť sú určitým spôsobom „povýšené“ z hľadiska ochrany a u niektorých kategórií zamestnancov zaznamenávame práve medzerovitosť v ochrannej zložke pracovného práva. Trendom vývoja pracovného práva je okrem iného prirodzená miera upúšťania od prílišnej kogentnosti a rigidnosti právnej úpravy. Paradoxne nastupujúca ,,rigidná“ požiadavka flexibility pracovnoprávnych vzťahov a jej postupné „zapracovanie„ do jednotlivých právnych inštitútov Zákonníka práce či iných pracovnoprávnych predpisov, spôsobuje ďalšie významné prehlbovanie zaostávania posilňovania ochrany zamestnanca (pri telepráci, pri platformových zamestnancoch).

Oflajner
Spev siren

Osobitné kategórie zamestnancov (Vladimíra Žofčinová)