Knihy beletria Kariéra a motivačná literatúra Psychológia, komunikácia

Typ tovaru: Viazané knihy
Rozmery: 175x240x20 mm
Žáner: Životná pomoc,psychológia

Viac o knihe Osobnosť a poznávanie (Ruisel Imrich)

Pojem osobnosti je odvodený z gréckeho slova persona alebo maska, ktorá odzrkadľovala úlohu stvárňovanú hercom na javisku. Štúdium osobnosti sa teda začalo na divadelných doskách, ale aj analýzami vlastností výnimočných jednotlivcov. Vedecké výskumy osobnosti sa začali až v 20. storočí a k ich počiatkom prispeli aj sir Francis Galton (koncepcia individuálnych rozdielov a meranie psychomotorických funkcií), Alfred Binet a Charles Spearman (teória merania psychických funkcií).
V monografii Osobnosť a poznanie sa diskutuje o piatich základných prístupoch k osobnosti. Biologický prístup predpokladá, že osobnostné vlastnosti ovplyvňujú a regulujú genetické faktory, psychodynamický opisuje osobnosť podľa súhry významných psychických síl, z ktorých mnohé sú nevedomé a založené na inštinktoch, sociálny charakterizuje osobnosť ako nahromadenie naučených návykov, postojov a dispozícií, kognitívny skúma vplyv poznávacích procesov na správanie človeka a humanistický a spirituálny sa dotýka hodnôt, dôstojnosti, vlastnej individuality a transcendentna.
Pozornosť sa venuje skúmaniu rozdielov medzi ľuďmi, ale aj vnútornému prežívaniu jednotlivca. Čitateľ má možnosť zoznámiť sa s kľúčovými úvahami popredných psychológov osobnosti, ako boli S. Freud, C. G. Jung, K. Horneyová, V. Frankl, R. B. Cattell, H. J. Eysenck, G. Allport, C. Rogers, A. Maslow, J. Kozielecki a mnohí iní.

Spev siren

Osobnosť a poznávanie (Ruisel Imrich)