Učebnice, slovníky Základné školy Príprava na prijímacie skúšky Slovenský jazyk a literatúra

Slovenský jazyk a literatúra - zbierka testov - nová GENERÁCIA

od Mgr. Ľ. Hybenová, Mgr. J. Machynová z vydavateľstva Školmédia 2015 SK jazyk

Slovenský jazyk a literatúra - zbierka testov - nová GENERÁCIA

od Mgr. Ľ. Hybenová, Mgr. J. Machynová z vydavateľstva Školmédia 2015 SK jazyk

Autor: Mgr. Ľ. Hybenová, Mgr. J. Machynová
Vydavateľstvo: Školmédia
Rok vydania: 2015
Typ tovaru: Brožovaná väzba
Rozmery: A4
Ročník: 9. ročník
Predmet: Slovenský jazyk a literatúra
Škola: Základné školy
Žáner: Iné predmety
ISBN: 978-80-89380-19-0

Viac o knihe Slovenský jazyk a literatúra - zbierka testov - nová GENERÁCIA (Mgr. Ľ. Hybenová, Mgr. J. Machynová)

Slovenský jazyk a literatúra - zbierka testov – nová GENERÁCIA obsahuje nový prehľad gramatiky, slohu, literatúry, spisovnej slovenčiny a desiatky nových testov zostavených podľa tematických okruhov. Základom teoretických informácií sú výstupné štandardy pre ZŠ a nové učebnice gramatiky či literatúry pre ZŠ od 5. po 9. ročník.

Kompozícia a metodika jednotlivých kapitol prešla aktuálnymi úpravami, pričom dôraz je kladený na prácu s textom a čítanie s porozumením.

A variant je test, v ktorom budete hľadať správnu/nesprávnu odpoveď či odpovede, pričom je vždy presne určený ich počet.

B variant obsahuje úlohy, v ktorých budete dopĺňať chýbajúce informácie a tvoriť nové tvary, slová alebo vety.
V každom teste sú štyri krátke texty z rôznych oblastí života s konkrétnymi logickými úlohami a gramatickými cvičeniami.

Obsah pravopisných testov približuje prostredie slovenských hradov a zámkov, zaujímavosti z histórie a kultúry, geografie (A variant), v B variante sa stretnete s ukážkami zo známych literárnych diel.

Samostatná kapitola sa venuje kultúre spisovnej slovenčiny. V súčasnosti sa kladie dôraz na čistotu a spisovnosť jazyka aj v masmediálnej komunikácii, preto si myslíme, že jeho základy si treba osvojiť už v školských laviciach. Formát knihy je prispôsobená veľkosti testov, s ktorými sa stretávate na výstupných monitoroch v 9. ročníku.

Ako sa zorientovať v práci s publikáciou?

Zmeny pravopisnej normy ponúkajú štandardné vedomosti, o ktoré sa budete opierať pri všetkých pravopisných, tematických i súhrnných testoch.

Slovenský jazyk v kocke obsahuje aktuálne informácie z nových učebníc gramatiky, základné delenia, pravidlá, ale hlavne výnimky a problémové javy z gramatiky, hláskoslovia, lexikológie a slohu. Predpokladáme, že štandardné poznatky z učebníc ZŠ už ovládate. Gramatický „lexikon“ Vám pomôže aj počas štúdiá na strednej škole či pri opakovaní jazykovedných disciplín v maturitnom ročníku.

V časti Na zopakovanie nájdete prehľadný zoznam vybraných, odvodených slov a, z hľadiska pravopisného, problematických cudzích slov.

Teória literatúry zahŕňa literárne pojmy zoradené abecedne podľa učebníc literatúry pre ZŠ od 5. až 9. ročníka. Pre názornosť sú k definícii uvedené aj príklady z literárnych diel.

Kapitola Autori a literárne diela je prehľadnou pomôckou učiva literatúry základnej školy. Nie je dodržaná chronologizácia autorov podľa ročníkov ZŠ, ale podľa abecedy.

V časti Abecedný slovník spisovnej slovenčiny nájdete systematické zhrnutie spisovných a nespisovných výrazov rozdelených podľa abecedy.

Hodina sa skladá zo 6 častí:

A variant
    1. Doplňujúci pravopisný test
    2. Súhrnný/tematický test – úlohy s výberom odpovede
    3. Slovenčina, na slovíčko
B variant
    4. Doplňujúci pravopisný test
    5. Súhrnný/tematický test – Úlohy na dopĺňanie a tvorivosť
    6. Slovenčina, na slovíčko

V doplňujúcom pravopisnom teste sú vety pre prehľadnosť očíslované. Stačí doplniť chýbajúce písmeno alebo vybrať z dvojice/trojice správny tvar.

V A variante pravopisného testu nájdete zaujímavosti zo slovenských a svetových dejín a kultúry, z geografie, v B variante sa stretnete s ukážkami zo známych literárnych diel.

Vstupný súhrnný test, ako aj Výstupný súhrnný test obsahuje 20 úloh s výberom odpovede, v ktorých budete hľadať správnu či nesprávnu odpoveď. V každej úlohe je určený počet riešení. Bezchybne vyriešené úlohy majú hodnotu 1 boda. Ďalších 5 úloh je zameraných na dopĺňanie a tvorivosť, každá presne vyriešená úloha má hodnotu 2 body.

Celkový počet bodov za každý súhrnný test je 30.

Súhrnný test podľa tematických okruhov (A variant) sa skladá z 20 úloh, všetky sú postavené na výbere odpovede. V B variante dopĺňate chýbajúce informácie a tvoríte nové tvary. Za každé správne riešenie úlohy získate 2 body. Keď sa pomýlite 1x, získate 1 bod a ak sa v cvičení vyskytnú 2 chyby, za úlohu nezískate žiaden bod.

Celkový počet bodov v B variante je 40.

V cvičeniach Slovenčina, na slovíčko vyhľadáte spisovné slovo alebo slovné spojenie. Každý správny jav má hodnotu 1 bod.

Svoje vedomosti si môžete overiť aj na základe ukážok testov z prijímacích pohovorov od roku 2005 do roku 2015.

Slohové práce obsahujú žiacke vzorové práce, ktorých autormi sú študenti 1. - 4. ročníka gymnázia. Slohy sú zoradené podľa slohového postupu a jazykového štýlu s upozornením na znaky daného útvaru, ale aj na možné nedostatky, ktoré študenti najčastejšie robia.

Tematike slohu sa komplexne venujeme v publikácii Slohy pre všetkých. Kniha je vynikajúcou pomôckou pre žiaka základnej školy či stredoškoláka, pretože obsahuje teoretické zhrnutia slohových útvarov a desiatky praktických ukážok s rozborom.

Dúfame, že Zbierka testov edície NOVÁ GENERÁCIA pomôže nielen žiakom základnej školy pripravujúcim sa na monitor a na prijímacie skúšky, ale aj študentom strednej školy, ktorí využijú veľa informácií z gramatiky a slohu počas prípravy na maturitnú skúšku zo slovenského jazyka a literatúry.

Spev siren

Slovenský jazyk a literatúra - zbierka testov - nová GENERÁCIA (Mgr. Ľ. Hybenová, Mgr. J. Machynová)Matematika (Chystáte sa na SŠ?) (Mgr. Ľ. Hybenová, Mgr. J. Machynová)Give Me Five! Level 1 Flashcards - Obrázkové karty (Mgr. Ľ. Hybenová, Mgr. J. Machynová)