Nákupný košík je prázdny.

Nakúpte za 49,00 € a máte dopravu ZDARMA
Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
Ešte nemáte účet? Zaregistrujte sa. Registráciou získate:

  nákup bez nutnosti vypĺňania údajov
  prehľad o stave objednávok
  vernostný program

Registrácia
info@preskoly.sk
Kategórie
  Knihy beletria Jedlá a nápoje Tématické kuchárky

Poklady tradičnej slovenskej kuchyne

od Vojtěch Majling z vydavateľstva Vydavateľstvo Príroda s.r.o. október, 2015 SK jazyk

Poklady tradičnej slovenskej kuchyne

od Vojtěch Majling z vydavateľstva Vydavateľstvo Príroda s.r.o. október, 2015 SK jazyk

Autor: Vojtěch Majling
Vydavateľstvo: Vydavateľstvo Príroda s.r.o.
Rok vydania: október, 2015
EAN: 9788007024397
ISBN: 978-80-07-02439-7
Počet strán: 264
Typ tovaru: Viazané knihy
Jazyk: slovenský
Rozmery: 165x240 mm
Žáner: Kuchárske knihy
Formát: A4
Vydanie: 1
Dostupnosť: Vypredané
Naša cena 9,40 €
Strážiť produkt Pridať do zoznamu

Viac o knihe Poklady tradičnej slovenskej kuchyne (Vojtěch Majling)

Slovensko oplýva nielen prírodnými krásami, ale tiež rozmanitými chuťami a vôňami jedál, ktoré sa tu varia a pečú po celé generácie. V tejto jedinečnej kuchárskej knihe nájdete vďaka autorovej obetavej zberateľskej záľube veľké množstvo receptov našich prastarých mám a babičiek. Každodenné jedlo pripravovali zo zeleniny a múky, no vyznali sa aj v mäse a rybách, na ktorých si pochutili vo sviatočné dni. Čipetková polievka, Brmbel, Kalkíš, Gerhene, Šmirkas... Také čosi nepoznáte? Možno sa vám zapáčia a budú obľúbenou súčasťou vášho jedálneho lístka, spolu s pečenou husou a lokšami, bryndzovými haluškami alebo plnenými pirohmi, ktoré sa rokmi stali typickými regionálnymi špecialitami. K dobrému domácemu jedlu patrí aj kúsok koláča a pohárik kvalitného vína či pálenky na prípitok. Už sa vám zbiehajú slinky v ústach? Potom je najvyšší čas, aby ste vyskúšali niečo z pokladov slovenskej tradičnej kuchyne. Dobrú chuť!

 

 

Ukážka z knihy: Poklady tradičnej slovenskej kuchyne

 

BARANINA

Najkonzumovanejšie mäso

 

V minulosti bola mäsom, ktoré sa jedlo vo sviatočné dni alebo pri príležitosti významných rodinných udalostí. Príprava mäsa bola jednoduchá. Väčšinou ho varili v slanej vode. Tí starší však spomínajú aj na tzv. "valasko-zbojnície" varenie v sladkej žinčici.

Pečenie mäsa bolo rozšírené až koncom 19. storočia.

 

ÚDENIE

Najčastejší spôsob konzervovania mäsa

 

Jednou z hlavných udalostí hospodárskeho roka bola zabíjačka. Ošípané zakáľali po dedinách najmä v zimnom období. Pred Vianocami a počas fašiankgo. Aby sa mäso nepokazilo, museli ho rôznym spôsobom spracovať alebo zakonzervovať. Na dlhodobejšie uchovanie mäsa bolo najvhodnejšie údenie. Pri ňom sa pôsobením dymu hubili škodlivé mikroorganizmy a zároveň vysušovaním bola na m

mäse vytváraná ochranná vrstva. Mäso údili v tej časti komína, ktorá bola pod strechou, neskôr v samotných údiarňach. Charakteristickými údenými produktmi boli: slanina, klobásy, údené stahná (šunka) a rebrá.

 

MEDOVINA

Najstarší alkoholický nápoj

 

Vyrábala sa kvasením z medového roztoku zmiešaného s vodou, niekedy sa pridával aj chmeľ. Až do 19. storočia bola medovina veľmi obľúbeným nápojom. Starí Slovania jej dokonca priradili významné miesto aj v obradovej strave. Najlepšiu medovinu vyrábali v Levoči v 18. storočí, od konca 19. storočia medovina postupne zaniká, ale dnes sa opäť dostáva na naše stoly. Hovorilo sa: "Medovina - bola vzácna amlázia." 

Recenzie

Zatvoriť
Vila v Taliansku
VIna, ktoru nesies

Naposledy prezerané Zrušiť históriu

Poklady tradičnej slovenskej kuchyne (Vojtěch Majling)