Knihy beletria Beletria Krimi, detektívky

Pán Mercedes

od Stephen King z vydavateľstva Ikar, a.s. 2015 SK jazyk

• Pán Mercedes (Stephen King)

Pán Mercedes

od Stephen King z vydavateľstva Ikar, a.s. 2015 SK jazyk

Autor: Stephen King
Vydavateľstvo: Ikar, a.s.
Rok vydania: 2015
ISBN: 978-80-551-4141-1
Typ tovaru: Viazané knihy
Druh tovaru: Kniha
Rozmery: 125x200 mm
Žáner: Detektív+thriller
Formát: A5
Objednajte dnes a tovar pravdepodobne odošleme v utorok 3.9.2024

Viac o knihe Pán Mercedes (Stephen King)

Ešte pred úsvitom čakajú v americkom meste zmietanom ekonomickou krízou stovky nezamestnaných mužov a žien na otvorenie veľtrhu pracovných miest. Sú unavení, uzimení a zúfalí. Z hustej hmly sa vynorí osamotené auto. Vodič v ukradnutom mercedese preletí davom, zráža nevinných, potom zacúva a znovu zaútočí. Zabije osem ľudí, pätnásť ich zraní. A uniká.Mesiace plynú a vyšetrovanie nezmyselného brutálneho činu nikam nevedie. Penzionovaný policajt Bill Hodges ťažko znáša traumu z nevyriešeného zločinu a dokonca uvažuje o samovražde, keď dostane list od šialenca – priznanie k vraždám. To ho preberie z depresie a donúti konať, aby zabránil ešte diabolskejšiemu útoku.Brady Hartfield žije s matkou alkoholičkou v rodnom dome. Nadšene spomína na krásne vzrušujúce chvíle, keď pod kolesami mercedesu cítil smrť, a túži si ten príval adrenalínu zopakovať. Zastaviť ho môže len Bill Hodges a jeho zvláštni spojenci. Ak sa im to nepodarí, Brady sa zapíše do dejín ako vrah tisícok ľudí.

Z anglického originálu Mr Mercedes (Scribner,A Division of Simon & Schuster, New York 2014 1974)preložila Marína Gálisová.

Stephen King

Vyrastal v skromných pomeroch a vďaka rozprávačskému talentu sa vypracoval na jedného z najbohatších spisovateľov sveta. Už desaťčočia fascinuje čitateľov svojou nekonečnou zásobou fantázie, ale aj zdravou dávkou realizmu, vďaka ktorej ochotne uveríme všetkému, čo sa deje s jeho postavami, či je to hrozné, krásne, absurdné, alebo dojímavé. Narodil sa v Portlande, vyštudoval angličtinu a spočiatku sa živil ako stredoškolský učiteľ. V roku 1973 sa mu podarilo predať vydavateľstvu prvý román s názvom Carrie. Potom už nasledovala dlhá šnúra úspechov s knihami JoylandŽiarenieDoktor Spánok. Písal aj pod pseudonymom Richard Bachman (Muž na úteku, Kliatba, Drobec). Stephen King je autorom vyše päťdesiatich kníh, píše beletriu i literatúru faktu.

Ukážka z knihy: Pán Mercedes

Deti prežijú aj horšie veci, nervózne si pomyslel Augie. Spomenul si na prachové búrky v tridsiatych rokoch a na Veľkú hospodársku krízu. Nuž, táto bola na jeho vkus tiež dosť veľká. Ešte pred dvoma rokmi všetko fungovalo. Niežeby si bol nažíval na vysokej nohe, ale vtedy aspoň nežil z ruky do úst a väčšinou mal na konci mesiaca aj čosi navyše. Teraz sa všetko posralo. Niečo čo porobili s peniazmi. Nerozumel tomu, na prepravnom oddelení firmy Great Lakes Transport bol len kancelárskou krysou a vyznal sa akurát vo faktúrach a v tom, ako použiť počítač na odosielanie zásielok loďou, vlakom a lietadlom.

"Každý, kto ma uvidí s dieťaťom, si pomyslí, že som nezodpovedná," starostila sa Janice Crayová. "Viem to, už vidím, ako sa zatvária, tak ako ste sa zatvárili vy. Ale čo iné mi zostáva? Aj keby pri nej tá baba z našej ulice mhla zostať celú noc, zapýtala by si za to osemdesiatštyri dolárov. Osemdesiaštyri! Odložila som si peniaze na budúci mesiac na nájomné a inak som švorc."

Usmiala sa a vo svetle vysokých reflektorov nad parkoviskom jej Augie videl v kútiku očí zbierajúce sa slzy.

"Priveľa rozprávam:"

"Nemáte sa prečo ospravedlňovať, teda ak sa ospravedlňujete." Rad už zahol za prvý roh a jeho koniec sa ocitol zarovno s miesto, kde stál Augie. Dievča malo pravdu.

Všimol si, že veľa ľudí zíza na spiace dieťa v nosiči.

"Jasné, čo iné by som robila? Som slobodná matka bez práce, každému a za všetko sa ospravedlňujem."

Odvrátila hlavu a pozrela na transparent visiaci nad radom dverí. 1000 PRACOVNÝCH MIEST ZARUČENÝCH!

Svetlo v plameni

Pán Mercedes (Stephen King)