Knihy beletria Cestovanie a príroda Sprievodcovia Európa Slovensko

Autor: Eva Obůrková
Vydavateľstvo: CPRESS
Rok vydania: 2013
Typ tovaru: viazaná s laminovaným poťahom
Druh tovaru: Kniha
Rozmery: 167 x 225 mm
Edícia: Bestsellery 2014
Žáner: tuzemský sprievodca

Viac o knihe Výlety po Slovensku - S deťmi i bez nich (Eva Obůrková)

V tejto knihe nájdete výber tých najlepších slovenských lokalít, ktoré stoja za návštevu, či už cestujete s deťmi alebo bez nich. Hrady, múzeá, aquaparky, zoo, botanické záhrady... Vyberie si každý. Publikáciu dopĺňajú stovky ilustrácií a fotografií, prehľadná mapa, kontakty a informácie o otváracích dobách a výške vstupného, ktoré vám pomôžu naplánovať si výlet presne na mieru.

Ukážka z knihy: Výlety po Slovensku - s deťmi i bez nich

Spišský hrad

Zážitok, na ktorý sa nezabúda - to je prvé stretnutie so Spišským hradom. Kráľ slovenských šľachtických sídiel je veľkolepý a nesmierne rozľahlý. Jeho travertínové biele steny splývajú so skalnými útesmi. Je považovaný za najväčšiu stredoeurópsku pevnosť a v roku 1993 ho zaradili medzi pamiatky UNESCO. Na štyroch hektároch uvidíte torzá stavieb od 13. do 18. storočia. Posledným majiteľom Csákyovcom síce hrad patril až do roku 1945, ale opustený bol už dávno predtým, po požiari v roku 1780. O jeho obnovu sa kvôli astronomickým finančým nákladom nikdy nikto nepokúsil. Najstaršiu časť hradu tvorí okrúhla strážna veža a trojpodlažný románsky palác z 13. storočia, stojaci na najvyššom bode travertínovej skaly. Sám palác prístupný nie je, ale v okolitých upravených interiéroch a na terasách sú inštalované expozície Slovenského národného múzea, respektíve jeho pobočky Spišského múzea v Levoči, venované archeologickým výskumom. Horný hrad si môžete prejsť sami alebo so sprievodcom, prehliadka Dolného hradu s rekonštruovanými úsekmi hradobného múru a pevnôstky z 15. storočia je samostatná. A ak je vám aj týchto naj - málo, môžete pokračovať po náučnom chodníku Sivá Brada - Dreveník, na ktorom objavíte aktívny výver minerálky na rodiacej sa travertínovej kope pri kaplnke v Sivej Bratde a skalné mesto Dreveník, najväčšie travertínové územie Slovenska, rozdelené do dvoch častí s príznačnými názvami Raj a Peklo s neobvyklým krasom, mnohými neprístupnými jaskyňami a s množstvom vzácnych rastlín a živočíchov. Na skalách Dreveníka stávalo aj hradisko, predchodca Spišského hradu.

Oflajner
O malom sedmospacovi, ktory sa nebal tmy

Výlety po Slovensku - S deťmi i bez nich (Eva Obůrková)