Knihy beletria Beletria Klasická literatúra

Veľký Gatsby

od Francis Scott Fitzgerald z vydavateľstva Vydavateľstvo SLOVART, s.r.o. 2013 SK jazyk

Veľký Gatsby

Autor: Francis Scott Fitzgerald
Vydavateľstvo: Vydavateľstvo SLOVART, s.r.o.
Rok vydania: 2013
Typ tovaru: Brožovaná bez prebalu, lesklá
Rozmery: 110 x 118 mm
Žáner: Romány a poviedky
Formát: A5
ISBN: 978-80-556-0825-9

Viac o knihe Veľký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)

Americký spisovateľ Francise Scott Fitzgerald v roku 1925 napísal knihu Veľký Gatsby, pôvodný názov The Great Gatsby, ktorá bola publikovaná 10. apríla toho roku. Dej príbehu sa odohráva v New Yorku, na Long Islande v dvadsiatych rokoch 20. storočia. V americkej literatúre je toto obdobie často považované za zástupcu „jazzového veku“. Táto Fitzgeraldova novela, za jeho života nebola veľmi populárna a predalo sa jej veľmi málo výtlačkov. Počas hospodárskej krízy a a 2. Svetovej vojny sa na ňu zabudlo a až po dlho období v päťdesiatych rokoch bola znovu vydaná a získala si obľubu u čitateľov.

V nasledujúcich rokoch sa dielo Francise Scotta Fitzgeralda stalo povinným čítaním na stredných školách a univerzitách takmer po celom svete. Veľmi často sa o ňom hovorí ako o jednom z najväčších anglicky napísaných diel 20. storočia, takisto najlepším americkým literárnym dielom, ktoré bolo kedy napísené. Slovenský prekladateľ Vilikovský, ktorý Veľkého Gatsbyho prekladal o diele hovorí: „Je to z veľkej časti autobiografická, veľmi dobrá, dokonca múdra kniha. V Amerike patrí k posvätným textom. V Hollywoode ju zadaptovali ešte skôr, ako prišiel zvukový film“.

Na celom svete a tiež aj na Slovensku sa Veľký Gatsby momentálne spája s jeho opätovným sfilmovaním. Prvý krát bol sfilmovaný v roku 1974 známym režisérom Francisom Fordom Coppolom, v hlavných úlohách s úžasným Robertom Redfordom a Miou Farrow. Dnes k nám prichádza do kín jeho nová verzia od austrálskeho režiséra Baza Luhrmanna a tento krát vyzerá Gatsby ako Leonardo DiCaprio.

Dej sa odohráva niekoľko rokov po prvej svetovej vojne, kedy mladý Nick Carraway, ktorý je aj rozprávačom príbehu, prichádza do New Yorku, aby tam začal pracovať na burze cenných papierov na Wall Street a zbohatol. Prenajme si domček na Long Islande. Neskôr zisťuje, že jeho sused s obrovskou, honosnou rezidenciou je tajomný pán Gatsby.  Nick je pozvaný na obed k svojej povrchnej a na peniazoch závislej sesternici Daisy. Tá je vydatá za Toma Buchanana, ktorého Nick pozná zo školy. Manželstvo nie je šťastné a Nick má dokonca tú česť spoznať aj Tomovu milenku Myrtle. Nick naviaže kontakt s Gatsbym a je pozývaný na jeho mamonárske, obrovské večierky, plné alkoholu, tanca a nekonečnej zábavy. Stane sa Gatsbyho priateľom a získava tak možnosť dozvedieť sa o ňom aj čosi viac, pretože o jeho minulosti kolujú na verejnosti len samé nepravdivé legendy a klamstvá.

Nick sa postupne dozvedá detaily nie len o nekalých Gatsbyho obchodoch s alkoholom ale aj celú históriu jeho tajomného života. Vôbec nepochádzal z bohatej rodiny ako o sebe rozprával. Jeho pravé meno bolo Gatz, narodil sa chudobným rodičom ale, tak túžil po moci a peniazoch, že sa rozhodol utiecť. Stretol milionára Dana Codyho, ktorý mu neskôr pomohol k peniazom. Gatsby bol ale ešte viac poznačený láskou k mladej dievčine Daisy. Veľké rozdiely v ich spoločenskom postavení ich však od seba rozdelili. Gatsby bol odvelený do vojny a kým sa stihol vrátiť Daisy sa vydala. To nám prezrádza, že životnou láskou Jay Gatsbyho bola žena Toma Buchanana, Daisy.  Prichádza k stretnutiu po dlhých rokoch odlúčenia a spôsobí to rozvrat jej manželstva s Tomom. Po jednom súkromnom večierku, kde príde ku konfrontácii medzi Tomom a Gatsbym, prichádza k tragickej nehode. Myrtle, milenku Toma prejde auto, ktoré patrí Gatsbymu avšak za volantom sedela Daisy. Manžel Myrtle, George Wilson je zničený, dozvedel sa o jej nevere a chcel s ňou začať nový život. Tom Buchanan, ktorý sa s ním dobre pozná mu naznačí, kto je majiteľ toho auta. Ten si potom mylne spojí Gatsbyho s neverou jeho manželky a chce sa pomstiť. Gatsby stále dúfajúc, že sa mu Daisy ozve a budú spolu môcť naplniť svoju lásku je zastrelený Wilsonom, ktorý aj sám potom spácha samovraždu. Paradoxom príbehu je to, že na Gatsbyho pohrebe je jediným účastníkom Nick. Celá bohatá mestská smotánka, ktorá bola na každom jeho večierku, akoby zabudla na jeho pohostinnosť, ktorú si užívala...

Výhody dyslexie

Veľký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)