Knihy beletria Spoločenské a humanitné vedy Jazykoveda, literárna veda, slovníky

Disharmonie

od Václav Vaněk z vydavateľstva Daniel Podhradský - Dauphin Praha 2010 CS jazyk

Disharmonie

od Václav Vaněk z vydavateľstva Daniel Podhradský - Dauphin Praha 2010 CS jazyk

Autor: Václav Vaněk
Vydavateľstvo: Daniel Podhradský - Dauphin Praha
Rok vydania: 2010
Typ tovaru: Brožovaná bez prebalu, matná
Rozmery: 120x200x30 mm
ISBN: 978-80-7272-212-9

Viac o knihe Disharmonie (Václav Vaněk)

Súbor Disharmónia je zhrnutím autorové doterajšej práce v oblasti dejín slovenskej literatúry. Zahŕňa štúdie rôzneho obsahu, perspektívy a zameranie. Rozbory klasických literárnych diel (Máchov Máj, Erbenova Kytice) tu stojí vedľa charakteristík zabudnutých autorov a žánrových útvarov (epitaf), široko kontextovo orientované štúdie (Apokalypsy) vedľa konkrétnych analýz textov básnických (Dve krajiny Antonína Sovy) a prozaických (Nerudovej Figúrky), pripomenutie diela autorov 19. storočia (VK Klicpera, K. Svetlá) vedľa ohliadnutie za tvorbou spisovateľov 20. storočia (J. Hora, E. Hostovský) atď svorníkov autorovho záujmu je ale vždy človek bez opory av úzkosti vystavený svetu nesouladnému s jeho smerovaním a potrebami. Či už má táto disharmónie zdroj v Nevyriešené vzťahu k prírode (1. časť knihy, prevažne o literatúre predminulého storočia), alebo v narušenom vzťahu k modernej civilizácii a jej mechanizmom (2. časť knihy, o literatúre minulého i predminulého storočia), horizontom autorovho súdu o literatúre zostáva neradostná situácia cítiace a reflektujúca ľudskej bytosti na začiatku 21. storočia.

O malom sedmospacovi, ktory sa nebal tmy

Disharmonie (Václav Vaněk)