Robin Cook, narodený 4. mája 1940 je americký chirurg, oftalmológ, ale hlavne známy spisovateľ thrilerov, ktoré sa odohrávajú prevažne v lekárskom prostredí.
Vo svete sa predalo viacej než sto miliónov výtlačkov jeho kníh a boli preložené do vyše štyridsiatich jazykov. Jeho prvý román, ktorý na Slovensku vyšiel až niekoľko rokov po tom čo ho napísal sa volá Zelenáč v bielom. Preslávil sa až jeho druhým románom Kóma, ktorého témou bolo nelegálne obchodovanie s ľudskými orgánmi.
V roku 1979 vyšiel jeho román Sphinx, na Slovensku vydaný pod názvom Sfinga až v roku 1994. Je to jeden z mála jeho románov, ktorý nie je z lekárskeho prostredia. Dej sa odohráva v Egypte, kde mladá Američanka uniká pred vrahmi, pretože sa stala svedkom vraždy.